Jesteś tutaj: Start / O nas / Historia

Historia

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Po odzyskaniu niepodległości "Dekretem o miarach" z dnia 8 lutego 1919 roku i rozporządzeniem Dyrektora GUM ustanowiono 6 okręgów legalizacji narzędzi mierniczych. Teren obecnego Okręgowego Urzędu Miar w Krakowie znalazł się pod jurysdykcją Urzędu we Lwowie. Po wyzwoleniu Krakowa spod okupacji niemieckiej w styczniu 1945 r. na bazie istniejącego w czasie okupacji Eichamtu przystąpiono do tworzenia Okręgowego Urzędu Miar i Miejscowego Urzędu Miar w Krakowie z siedzibą przy ul. Krupniczej 11. Rejestracja obydwu urzędów nastąpiła na początku lutego 1945 r.
Nadanie współczesnego kształtu państwowej administracji miar nastąpiło w 1952 r. i związane było z wydaniem "Dekretu o organizacjach administracji miar oraz o miarach i narzędziach pomiarowych" z dnia 19.04.1951 r. wraz z zarządzeniem "O zakresie i właściwości terytorialnej Okręgowych i Obwodowych Urzędów Miar" z dnia 09.01.1952 r.

Obszar nowo utworzonego Okręgowego Urzędu Miar w Krakowie obejmował ówczesne województwa: krakowskie, kieleckie i rzeszowskie z siedzibami Obwodowych Urzędów Miar w Krakowie, Jaśle, Kielcach, Nowym Sączu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Przemyślu, Radomiu, Rzeszowie i Tarnowie. Następne lata to okres dynamicznego rozwoju urzędu i poszerzanie zakresu merytorycznego o nowe dziedziny pomiarowe. Obecnie Okręgowy Urząd Miar w Krakowie jest nowoczesną placówką metrologiczną zdolną sprostać najszerzej pojętym wymaganiom klienta. Kolejne zmiany organizacyjne związane z nowym podziałem administracyjnym kraju spowodowały, że do obszarów działania innych okręgów odszedł cały teren dawnego województwa kieleckiego. Na dzień dzisiejszy OUM Kraków swoim działaniem obejmuje obszary województw małopolskiego i podkarpackiego z siedzibami Obwodowych Urzędów Miar w Krakowie, Przemyślu, Tarnobrzegu, Rzeszowie, Tarnowie, Jaśle i Nowym Sączu.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:Okręgowy Urząd Miar w Krakowie
Data utworzenia:2015-04-02
Data publikacji:2015-04-02
Osoba sporządzająca dokument:Tomasz Barański
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:2550